Město Loket je nádherné historické město. Nad opravenými domy se tyčí středověký hrad a právem jde o jedno z nejkrásnějších míst celého kraje. Chybí mu však zvuk. Zvuk zvonů.

Stovky let patřil zvuk zvonů k běžnému obrazu města a kulturní krajiny ve střední Evropě. Zvony ohlašovaly nejen denní dobu, ale provázely člověka na jeho cestě životem prakticky na každém kroku. Pro města, obce a farní společenství bylo odlití zvonu velkou a radostnou událostí, stejně jako bylo zlomovou a traumatickou součástí společenské paměti i snímání zvonů během válek. Pro dnešního člověka je velmi náročné představit si, jak významná byla úloha zvonů ve společnosti. Každé město bylo pyšné na své zvony a jejich hlas naplňoval obyvatele hrdostí.

„Loket o své zvony přišel hned dvakrát. Nejprve za první světové války, kdy byly z kostela svatého Václava sejmuty zvony pro válečné potřeby rakouské monarchie. Ve 20. letech 20. století se zvony podařilo obnovit. Během jednoho roku tehdy obyvatelé Lokte dali dohromady prostředky na odlití čtyř nových zvonů. Bohužel, v roce 1942 byly i tyto zvony odvezeny a zničeny,“ říká předsedkyně spolku Loketské zvony Jitka Hlavsová.

Náš spolek pořádá od roku 2018 sbírku na nové zvony v kostele sv. Václava v Lokti. V roce 2019 se nám již podařilo zrenovovat původní nejmenší zvon sv. Florián (130.000,- Kč), který ve zvonici zůstal. Prošel kompletní opravou a je opatřen elektropohonem.

V letošním roce bylo rozhodnuto, že odlití tří nových zvonů bude svěřeno zvonařské dílně zvonařky Leticie Vránové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Paní zvonařka navrhla tři nové zvony, které nahradí ty chybějící. Největší zvon bude mít 500 kg, střední 320 kg a nejmenší 220 kg. Zvony svou celkovou hmotností odpovídají původním, které v kostele visely do roku 1917, respektive do roku 1942. Laděné budou zvony do tónů A1, C2 a D2.

„V tuto chvíli máme vybráno bezmála čtyři sta tisíc korun a proto jsme objednali první nový zvon – ponese jméno patronky českých zemí svaté Anežky. Ten pak bude čekat v kostele na své další „bratry“, protože zavěšeny do věže budou všechny zvony až společně. Zda to bude za dva roky, nebo za deset let, to samozřejmě bude záviset na tom, jak bude sbírka úspěšná i v dalších letech,“ doplnila Jitka Hlavsová. V nejbližších dnech bude zadána výroba nového středního zvonu v tónu C2, cca 320 kg, průměr 800 mm. Prozatím půjde jen o zvon, bez technického vybavení a elektropohonu. Náklady na zvon byly vyčísleny na více než čtyři sta tisíc korun. Pokud vše půjde dobře, mohl by být zvon odlit během března a v dubnu tohoto roku – pravděpodobně na Velikonoce – bude slavnostně představen obyvatelům Lokte.

Mohlo by se vám také líbit:

Translate »